УКР
Запис на прийом

(044) 285-44-55

(067) 44-007-44

Публікації

Класифікація травм зуба і методи їх лікування

Класифікація травм зуба і методи їх лікування

Травма зуба – це пошкодження його структурної цілісності та/або порушення зв'язку з навколишніми тканинами, що призводить до втрати функціональності чи до повного руйнування.

Стоматологи часто стикаються з діагностикою та лікуванням зубів при їх травмуванні.

У більшості випадків механічному впливу піддаються верхні центральні різці.

Це пов'язано з анатомічною будовою зубощелепної системи людини.

Клініка травм зуба різноманітна:

* больові відчуття;

* рухливість;

* зміщення;

* зміна форми та кольору;

* порушення жувальних функцій.

Не рідко травми зубів супроводжуються пошкодженням всієї щелепи, що вимагає взаємодії різних фахівців – стоматолога, терапевта, травматолога, гнатолога, ортопеда, хірурга, ортодонта.

Тому в «Дантист і Ко» працює ціла команда професіоналів, що здійснює комплексний підхід до діагностики та лікування зубів.

Причини травмування

Пошкодження зубів може бути результатом сильної одномоментної травматизації (удар в бійці, на спортивних заняттях, при аварії, падіння, потрапляння в обличчя важких предметів) або механічного впливу протягом довгого часу (звичка тримати в роті різні предмети, гризти нігті, покусувати/перекушувати нитку).

Крім цього, травми зубів виникають внаслідок різних стоматологічних захворювань: гіпоплазія, карієс, кіста й т.ін.

Неякісне лікування також сприяє травмуванню.

Наприклад, при необережному видаленні хворого зуба можна зачепити та вивихнути сусідній, а підібрані неправильно ортодонтичні апарати провокують утворення тріщин і руйнування кісткової тканини.

Тому діагностику і лікування зубів необхідно довіряти досвідченому та кваліфікованому спеціалісту.

Класифікація травм

Стоматологи розрізняють травми за тривалістю механічної дії (гострі та хронічні), а також виділяють кілька основних видів:

Забій – травматизація закритого типу, що не порушує структурну цілісність зуба. Пацієнти відзначають постійний ниючий біль, що збільшується при надкушуванні та постукуванні (метод перкусії), невелику рухливість і/або відчуття випадіння зуба. Може супроводжуватися травмуванням волокон періодонта і пульпи. В результаті попадання крові в пульпарну камеру коронка забарвлюється рожевим.

Вивих – втрата зв'язку зуба з навколозубною тканиною та його зміщення. Спостерігається біль, сильна рухливість зуба, кровотеча, утворення зубоясеневих кишень і гранульом, проблематичне жування. При цьому часто травмуються м'які ясеневі тканини. Існує три типи вивиху: повний (авульсія), неповний (екструзія) і вбитий (інтрузія).

Тріщина – відкрите порушення структурної цілісності зуба без відриву частини. При такій травмі ступінь больових відчуттів залежить від глибини розлому.

Перелом – відкрите пошкодження анатомічної цілісності зуба. Симптоматика може проявлятися сильними болями, припухлістю, кровотечею, неправильним змиканням щелепи, естетичною деформацією. Залежно від локалізації травми (область кореня, шийки або коронкової частини) можлива поява рухливості зуба.

Пошкодження можуть бути комбіновані, що поєднують кілька видів травм.

Лікування травмованих зубів

Першочерговим завданням стоматолога є усунути пошкодження, що завдають біль.

Діагноз встановлюється по анамнезу (факт травмування), клініко-рентгенологічного обстеження і електроодонтометрії.

Метод лікування вибирається виходячи з виду травми:

* Забій. Рекомендується вживання тільки м'якої їжі та не жувати на стороні з хворим зубом. Для попередження розвитку запалення призначається прийом медикаментів і фізіотерапія. Зуб з ураженою або загиблою пульпою депульпують.

* Вивих неповний лікується відновленням в лунці зміщеного зуба та фіксацією шинами, капами й іншими конструкціями для шинування. Якщо діагностується загибель пульпи, фахівець проводить ендодонтичне лікування. Додатково призначаються протизапальні препарати та антибіотики. При вбитому вивиху зубний ряд відновлюється одномоментною репозицією зуба (проводиться під місцевою анестезією), ортодонтичним лікуванням або реплантацією (повернення зуба на початкове місце з шинуванням). Повний вивих усувається декількома способами: реплантація, імплантація, протезування.

* Тріщина. Мікротріщини усувають шліфуванням емалі та покриттям спеціальним лаком. Глибокі розломи, які доходять до кореня, вимагають видалення пошкодженого зуба.

* Перелом коронкової частини, що не зачіпає пульпу, реставрують композиційними матеріалами. При пошкодженні пульпи показано її видалення та пломбування. Перелом в області кореня вимагає більш серйозного підходу, оскільки є ймовірність утворення уламків зі зміщенням. Лікар призначає ендодонтичне лікування, штифтування, а при сильному пошкодженні заміщення зуба імплантатом або протезом.

Прогноз і реабілітація

Шанс зберегти або відновити зуб залежить від виду травми, швидкості звернення до лікаря та віку пацієнта.

При повному руйнуванні зуба існують альтернативні способи відновлення зубного ряду.

Сучасні методи діагностики та лікування зубів дозволяють повернути пацієнтові здоров'я та красу навіть в найскладніших випадках.

Ви відвідували стоматолога останні 6 місяців?

Якщо вчасно не виявити карієс, це може закінчитись ускладненнями.
Залиште свій номер телефона для безкоштовної консультації.